Timeline

stripBronner

Timeline

ההיסטוריה של דר’ ברונר נפרסת על פני יותר מ- 150 שנה ו- 5 דורות.
לפניכם ציר הזמן עליו ציוני דרך חשובים בהיסטוריה המשפחתית והישגים שאנחנו גאים לספר עליהם בחברת הסבונים הטבעיים הכי מסקרנת בפלנטה

1800s

ייצור הסבון מתחיל
1858

 image1

עמנואל היילברונר הוא בן המשפחה הראשון המוסמך כיצרן סבון.
הייצור מתחיל במרתף משפחת היילברונר ברובע היהודי בעיר לאופם (Laupheim) שבגרמניה, בו הם גם מייצרים נרות כשרים.

המפעל הראשון
1880s/90s

image2

ההיילברונרים ממציאים את הסבון הנוזלי (עד אז היה רק סבון מוצק!) הנמכר למרחצאות ציבוריים בכל רחבי גרמניה. הם מקימים מפעל גדול יותר בעיר היילבורן (Heilbronn) בגרמניה, והסבונים המוצקים שלהם נמכרים בכל רחבי גרמניה תחת שם המותג ‘מאדאפורם’.

שלושת בניו של עמנואל, כולל הצעיר שבינהם – ברטהולד – מנהלים את העסק המשפחתי.

1908

עמנואל ברונר (דר’ ברונר) נולד
1908

image3

עמנואל היילברונר (דר’ ברונר) נולד לברטהולד ופרנסיסקה.

אחיותיו הצעירות ממנו לואיס ולוטה נולדות שנתיים ועשר שנים אחריו, בהתאמה.

1920s

חניכה ולימוד המקצוע
1920

בהתאם למסורת התקופה, עמנואל (אמיל) מתמנה לשוליה ולומד את רזי המקצוע אצל משפחת יצרני סבונים יהודית אחרת בדרום גרמניה. לאחר מכן הוא משתלם בבית הספר המקצועי של גילדת יצרני הסבונים ומקבל הסמכה כ – Soapmaking Master.

בהמשך הוא לומד באוניברסיטה ומקבל תואר בכימיה.

עמנואל מהגר לארה”ב
1929

image4

אישיותו החזקה של אמיל, האידאלים הציוניים שלו ורעיונותיו המודרניים ליצור סבונים, מובילות להתנגשויות תכופות בינו לבין אביו ודודיו. הוא עוזב ומהגר לארצות הברית.

1930s

ילדיו של עמנואל (“הדוקטור”) נולדים
1930

image5

אמיל עובד כיועץ במגוון חברות יצור סבון ובתעשית הכימיה בעיקר בפיתוח מוצרים.
הוא שומט את התחילית ‘הייל’ משם המשפחה שלו עם עליית היטלר לשלטון בגרמניה
הוא נישא לאשתו הראשונה פאולה, חדרנית בית מלון.
הילדים נולדים: אלן (1934), ראלף (1936), וג’ים (1938) אשר כיום ילידיו דיוויד ומייקל מובילים את החברה.

1936

image6

לוטה, אחותו הצעירה של דר’ ברונר מגיעה לישראל כחלק מהתנועה הציונית ומתיישבת בקיבוץ עין גב שבגליל.
לוטה נולדה בשנת 1916 ונפטרה ב- 26 במרץ 2009 בחיפה.
היא היתה אישה מדהימה, עדינה, ועם זאת חזקה וחריפה. אנחנו מוקירי תודה על אהבתה ועל ההשראה שחייה מהווים עבורנו, ועל כך שחיברה אותנו למשפחתנו הרחבה ולהיסטוריה שלנו. ילדיה ונכדיה חיים ברחבי ישראל.

 בקישור: לוטה ריצ’ס מדברת על המשפחה ועל יצור סבונים – ראיון שצולם בחיפה ב – 2007

לצפייה בסרטון

1938

image7

במהלך חופשה משפחתית בשוייץ מנסות אחיותיו של אמיל לשכנע את הוריהם לעזוב לארצות הברית, אך לשווא.

1938

image8

לואיס מספיקה לעזוב את גרמניה בטרם יהודים לא הורשו יותר לעזוב ומהגרת לארצות הברית.

1940s

ההורים נרצחים
1940

image9

הנאצים “מלאימים” את בית החרושת המשפחתי ומעבירים אותו לבעלות ארית.
הוריו של אמיל, ברטהולד ופרנסיסקה, נשלחים למחנות ההשמדה אשוויץ וטריסנטאט, שם הם נרצחים.

תוכנית השלום של דר’ ברונר “”WE ARE ALL ONE OR NONE מתחילה
1940

image10

אשתו של אמיל, פאולה, נופלת למשכב והולכת לעולמה.
אמיל מוסיף לפני שמו את התואר “דוקטור” למרות שמעולם לא השלים דוקטורט – אך עם הידע המדעי העצום שלו, העוצמה שלו והמבטא הגרמני שלו, אף אחד לא העיז להטיל בכך ספק.
כחלק מלקחי השואה הוא מתחיל במשימתו הדחופה לשכנע את הנשיאים רוזוולט, אייזנהאואר ומנהיגים נוספים, יחד עם הציבור הרחב בחזונו לשלום עולמי בין אדם לחברו. שלום המתעלה מעל השוני של מסורות, אמונות ושיוך אתני, ועל הסכנה שבפשיזם. כה מסור הוא למטרתו, עד שהוא עוזב את ילדיו והם גדלים במשפחות אומנות.

אישפוז פסיכיאטרי
1945

image11

אדם בשם פרד ווקר צולב עצמו למען ‘תוכנית השלום של דר’ ברונר’ לדר’ ברונר לא הייתה מעורבות באירוע אך דעותיו החריגות לזמנן הובילו למעצרו בעת שנאם ללא אישור באוניברסיטת שיקאגו. הוא מאושפז בכפיה במוסד לחולי נפש בשל הלהט בו הוא ממשיך לחלוק את דעותיו.
הוא מקבל טיפול בחשמל – תרופת הפלא של אותם זמנים – מה שלטענתו גרם להדרדרות של חוש הראיה שלו שהוביל עד לעיוורון בשנות ה- 60. מקץ כמה חודשים הוא בורח ומגיע ללוס אנג’לס, קליפורניה, שם הוא מרגיש מיד בבית.

החברה Dr. Bronner Magic Soaps נוסדת
1948

image12

דר’ ברונר מתחיל ביצור סבון המנטה הנוזלי המפורסם שלנו. התאריך המדויק אינו ברור, אך לפי המסופר במשפחה הוא חיבר את הקמת החברה להקמתה של מדינת ישראל.

1950s

הנאומים בכיכר פרשינג בלוס אנג’לס
1950

image13

דר’ ברונר נואם בעיקר בכיכר פרשינג (Pershing) בלוס אנג’לס – מרכז העניינים של כל האקטיביסטים.
הוא רואה שהעולם צריך להתאחד לפני שישמיד את עצמו, ומאיץ באנושות להכיר באחדותם ולכבד איש את רעהו כמו גם את כדור הארץ ואמא אדמה, הוא מעודד את כל הדתות להכיר בדמיון האוניברסלי שביניהן שהוא בהשראתו של אותו מקור שמיימי ונעלה.
דר’ ברונר ראה במיצפי כוכבים מעין מקדשים עתידיים של ‘הכל אחד!!’ – מקומות בהם בני אנוש יכולים לחוות עד כמה פעוט השוני בינהם כאן על ספינת החלל כדור הארץ, לנוכח ההוד השמיימי של הבריאה ובו בזמן הוא מוכר סבון מנטה. במהרה הוא מגלה שהרבה אנשים רוכשים את הסבון ועוזבים מבלי להקשיב לנאום שלו.
בתגובה, הוא מתחיל להדפיס את רעיונותיו הרוחיניים ואת הפילוסופיה שלו בכתב קטן וצפוף על תוית כל אחד מבקבוקי הסבון.
בינתיים, הבנים ג’ים וראךף עוזרים מדי פעם בעסק – ראלף עובד יותר עם התויות וג’ים בייצור. ראלף הופך למורה בבית ספר בויסקונסין וג’ים משרת שמונה שנים בחיל הים האמריקאי.

1960s/70s

המהפכה התרבותית של שנות השישים (counterculture revolution)
1960s/70s

image14

אנשים צעירים, בעיקר מתרבות החופש המתפתחת, מתאהבים בסבון שאיתו הם יכולים לעשות כמעט כל דבר: לשטוף את המיני-ואן, לנקות את בגדיהם ולהתקלח באגם.
הם גם נפעמים מהמסרים שעל התוית ומהעובדה שדר’  ברונר הוא בן אדם אמיתי ולא תעלול שיווקי.
במהרה מתפשטת השמועה ודר’ ברונר הופך לאייקון של התקופה בקרב דור הפרחים.

דר’ ברונר מעביר חלק מהמפעל לאיזור סן דייגו במהלך שנות ה- 60. הוא פוגש ונושא לאישה את גלאדיס, אשתו עד מותו. ג’ים (האבא של דיוויד ומייקל המובילים את החברה כיום) מנהל את הייצור באיזור לוס אנג’לס והופך לסגן נשיא החברה.

1980s

הפצת המוצרים מתרחבת ברחבי ארה”ב
1980s

image15

הסבונים של דר’ ברונר מתפשטים לכל חנויות הטבע ברחבי ארצות הברית, ובהמשך גם לכל החנויות הרגילות, הם קונים להם מעריצים מכל סוגי ושכבות האוכלוסיה.
ראלף ממשיך לעבוד עם דר’ ברונר על דיוק המסרים שעל הבקבוקים, ואילו ג’ים מקים חברת יעוץ בתחום הכימיה שבין היתר מפתחת קצף המשמש לכיבוי שריפות הנמצא כיום בשימוש ברחבי ארצות הברית. דיויד, בנו של ג’ים (שהוא נשיא החברה כיום), עובד בחברה בחופשות בית הספר והאוניברסיטה.

1986

image16

דר’ ברונר מבצע גרסת רגאיי ל’הכל אחד!’

1990s

1990s

image17

בשל בריאותו המדרדרת של דר’ ברונר הבנים ג’ים וראלף, ואשתו של ג’ים – טרודי ברונר, מקבלים את ניהול החברה עליהם. ג’ים מתמנה למנכ”ל במשרה מלאה, ראלף לסמנכ”ל ודובר וטרודי למנהלת הכספים. הם מקימים בחברה תוכנית חלוקת רווחים עבור העובדים והטבות נדיבות נוספות.
ראלף נוסע ברחבי המדינה, מבקר בחנויות טבע, מנגן בגיטרה שלו, ומתחבר לאנשים מכל שכבות האוכלוסיה, במיוחד כאלה שעיסוקם הוא הומני ולא מסחרי, ודר’ ברונר תורמת להם ותומכת בהם.

ב-7 למרץ 1997 עמנואל Dr. Bronner נפטר
1997

image18

דר’ ברונר הסובל ממצב מתקדם של מחלת הפרקינסון, הולך לעולמו כשהוא מוקף בבני משפחה וחברים. בדיוק באותו יום נולדת נינתו מיה לין-ברונר (הבת של נכדו דיויד ברונר, נשיא החברה היום, ואשתו קריס לין-ברונר).

1998

image19

ג’ים ברונר (האבא לש דיוויד ומייקל) נפטר ממחלת הסרטן, בתום שנה בה הכשיר את בנו דיויד לרשת את מקומו. בהנחית ג’ים וטרודי דר’ ברונר תורמת שטח של 4,200 דונם של אדמת טבע, בשווי 1.4 מיליון דולר למועדון הצופים של סן דייגו. שמונה שנים מאוחר יותר בהסכמת המשפחה הקרקע נמכרת עבור 2.5 מליון דולר המוקדשים לטובת נוער במצוקה.

השועל המשוגע נכנס לתמונה
1998

image20

דיויד, בתמיכת אימו טרודי ודודו ראלף, מתחיל לנהל את החברה – הוא רק בן 24, אבל הוא בוגר אטניברסיטת הרווארד, הספיק לחיות קצת באמסטרדם וכן לעבוד כשנתיים כיועץ במוסד לחולי נפש.
דיוויד, הוא טיפוס אקולוגי ונלהב מנושאים רבים – כפי שמשתקף מתזונתו הטבעונית ופעילותו למען חידוש המסחר בהמפ בארה”ב, וכנראה שלא במקרה שמו האמצעי הוא ‘עמנואל’ – הוא בהחלט ירש את ‘גן השיגעון’ מסבו דר’ ברונר.

2000s

הנינג’ה נכנס לתמונה
2000

image21

אחיו הנווד של דיויד – מייקל – מצטרף לניהול החברה לאחר שסיים לימודים אקדמים ולימד שלוש שנים אנגלית ביפן. די מהר הוא כבר מנהל את יצוא הסבונים למדינות בכל רחבי העולם.

המאבק הראשון –המפ (HEMP) בארה”ב
2001

image22

מנהל הסמים והתרופות האמריקאי (DEA), תחת ממשלו של בוש, מנסה להרוס את תעשיית ההמפ המתחדשת בארצות הברית, ומנסה להכריז על ההמפ כבלתי חוקי תוך שהוא עוצר את משלוחי השמן והזרעים מקנדה.
דר’ ברונר מממנים ומסייעים לפעולות המחאה המובילות לתבוסת ה-DEA על פי החלטת בית המשפט לערעורים ב-6 בפברואר 2004 (יום הולדתו של בוב מארלי) ולהתרת ייבוא מרכיבי הצמח לארה”ב.
דיויד מצטרף לחבר המנהלים של הועד לקידום הסחר בהמפ Vote Hemp ונעשה פעיל בארגון תעשיות ההמפ (HIA).

הסמכה אורגנית
2003

image23

דר’ ברונר הופך להיות חברת מוצרי הטיפוח הגדולה ביותר שהיא בעלת אישור אורגני על פי תקן משרד החקלאות האמריקאי. החברה, כמובילת דרך, גם מתחילה לייצר את כול אריזות המיכלים מפלסטיק הממוחזר מפסולת ביתית (100% פלסטיק ממוחזר בכל מיכל!)

מעלים את רף האחריות החברתית
2003

image24

ההנהלה המשפחתית מנהיגה תקנה לפיה המשכורת הגבוהה ביותר שניתנת בחברה תהיה לכל היותר גבוהה פי חמש מהמשכורת הנמוכה ביותר. בנוסף, כל הרווחים שאינם דרושים לפיתוח העיסקי מוקדשים לתמיכה במטרות צדקה למען הסביבה והקהילה.

2003

image25

דוד ראלף מעלה הצגת יחיד באוף-אוף-ברודווי, בו הוא משתף בסיפורים מדהימים ונגעים ללב מחייו, חיי אביו דר’ ברונר וחברת סבוני הפלא https://www.drbronner.com/our-story/timeline/ralphs-story

התרחבות לשוק הבינלאומי
2003

דר’ ברונר חוברת עם חברה יפנית במטרה לשווק את הסבונים ביפן – תוך שנתיים הופכים סבוני הפלא לסבונים הטבעיים הנמכרים ביותר ביפן, בדיוק כמו בצפון אמריקה.
הפעילות הבינלאומית של החברה, שהיתה יחסית מצומצמת, גדלה, ובשנת 2013 מהווה כ- 20% מנפח העסקים שלה, עם שווקים משגשגים בדרום קוריאה, טיוואן, אוסטרליה, בריטניה, ישראל, קנדה ועוד.

המאבק וקבלת אישור אורגני לפי תקן של מזון USDA
2005

image26

משרד החקלאות האמריקאי מתקשה לעמוד בקצב הפניות ומנסה לדחוק את מוצרי הטיפוח האישי מחוץ לתכנית האישורים האורגנים, בטענה שהיא מיועדת למוצרי מזון בלבד.
דר’ ברונר מארגנת קואליציה של צרכנים אורגניים והם מגישים עתירה כנגד משרד החקלאות, שבעקבותיה המשרד נסוג בו מהחלטתו ומנהיג מדיניות רשמית על פיה גם מוצרים שאינם מזון זכאים להכלל בתוכנית האישורים האורגנים, כמובן אך ורק במידה והם עומדים באותם תנאים מחמירים כמו של מוצרי מזון.

מעלים את רף עוד יותר – סחר הוגן וקפיטליזם קונסטרוקטיבי
2006

image27

דר’ ברונר מתחילים בתוכנית מורכבת שאף חברה לא עשתה עד אז, להפוך את כל מקורות חומרי הגלם שמהם מייצרים את הסבון, כולל שמני הקוקוס, דקל, זית והמפ לפרויקטים של סחר הוגן FAIR TRADE.
בהשקעה גדולה מוקם פרויקט סחר הוגן של שמן קוקוס בשם ‘סרנדיפול’ באיזור מוכה צונמי בסרי לנקה, שותפות נוצרת עם פרויקט סחר הוגן לרכישת שמן דקלים מחקלאים וטחנה בבעלות נשית בגאנה, שמן זית נרכש דרך פרויקט כנען הפועל בגדה המערבית ובתחומי ישראל, ושמן המפ מחקלאים בקנדה.

אישור Fair Trade
2007

image28

דר’ ברונר מקבלים הכרה כחברת סחר הוגן על ידי ארגון ההסמכה השוייצרי המכובד IMO.

הסרט
2007

image29

‘קופסת סבוני הפלא של דר’ ברונר’, סרט דוקומנטרי עצמאי (שלא מומן על ידי משפחת ברונר או החברה) יוצא לאקרנים. המשפחה ניהנת להמליץ עליו ללקוחות ותיקים שכן הוא עונה על הרבה שאלות בנוגע לסבונים ולחברה. הסרט מכיל חומרים שצולמו בשנות ה- 80 עם דר’ ברונר, אשתו גלאדיס ובנו ג’ים, וכן חומרים עדכניים מחיי המשפחה וחברת סבוני הפלא.

לצפייה בטריילר הקליקו כאן

150 שנים של עשיית סבון והתחלת השיווק בישראל
2008

image30

סבוני הפלא של דר’ ברונר חוגגים 60 שנה להקמת החברה בארה”ב ו- 150 שנה של עשיית סבון משפחתית הפרוסה על פני חמישה דורות, עם קו מוצרים חדש המאושר כאורגני וסחר הוגן.
באותה שנה פעילות דר’ ברונר מתרחבת לישראל וכך מוגשם החלום שנשא עימו דר’ ברונר מאז שהקים את החברה.

2010s

עכשיו גם שמן קוקוס למאכל

שמן הקוקוס עכשיו כבר לא רק בסבון אלא גם למאכל – דר’ ברונר בשיתוף עם פרויקט סחר הוגן בסרי לנקה חוברים לקואופרטיב ומקימים את SERENDIPOL מפעל לעיבוד והפקה של שמן קוקוס אורגני וסחר הוגן. שמן זה נמכר בישראל תחת המותג ONE TRIBE.

מחזירים את חקלאות ההמפ (HEMP) לארה”ב
2010 עד 2013

image31

באוקטובר 2010 דיויד ברונר, נשיא החברה, נעצר מחוץ למשרדי ה-DEA 
(drug enforcement administration) בוושינגטון כשהוא שותל זרעי המפ 
(זן של cannabis Sativa שאינו מכיל סם ומשמש למאכל והכנת בדים)

במחאה על האיסור לגדל המפ ברחבי ארה”ב. ביוני 2012 הוא נעצר שוב כשהוא קוצר המפ בתוך כלוב מול הבית הלבן במחאה על האבסורד שמונצח על ידי ממשל אובאמה.

 image32

בספטמבר 2013 צוות של דר’ ברונר חוגג עם החוואי האמריקאי ראיין לופלין את יבול ההמפ הראשון על אדמת ארצות הברית מזה שישים שנה. בשנים אלו מעורב דר’ ברונר ביצירת ‘שבוע הסטוריית ההמפ’, שמטרתו הגדלת מודעות הציבור לחשיבות החזרת חקלאות ההמפ לאדמת ארצות הברית, והוא מצויין כל חודש יוני בכ- 800 קהילות ובתי עסק.

המאבק לסימון GMO “מהונדס גנטית”
2012 עד 2013

סבוני הפלא של דר’ ברונר חוברים לקואליציה של שותפים עסקיים, צרכנים ופעילי איכות הסביבה הדורשת סימון חובה על גבי מוצרים מהונדסים גנטית.

חברות הכימיכלים כגון מונסנטו ו-DOW מהנדסות יבולים כדי להפוך אותם לעמידים נגד כמויות עצומות של כימיקלים להדברה ועישוב שמגיעים בסופו של דבר גם אל האוכל שלנו ואל מקורות המים שלנו.

דר’ ברונר תורמים מיליוני דולר ומממנים לובי והצעת חוק בקליפורניה שנדחית ברוב מצומצם של 51% מול 49% בשנת 2012. הם תומכים ומממנים הצעה דומה במדינת וושינגטון שאף היא נדחית באותו רוב מצומצם, אך המודעות לנושא גוברת והשינוי עומד בפתח…

המפעל החדש נפתח
2014

לאחר צמיחה של 1,100% בחמש עשרה השנים האחרונות, מתקני החברה כבר צרים מלהכיל את שפע הפעילות. מפעל חדש וגדול מוקם ובו גם חנות מפעל וגם סיורים מודרכים.

 

 • image1
 • image2
 • image3
 • image4
 • image5
 • image6
 • image7
 • image8
 • image9
 • image10
 • image11
 • image12
 • image13
 • image14
 • image15
 • image16
 • image17
 • image18
 • image19
 • image20
 • image21
 • image22
 • image23
 • image24
 • image25
 • image26
 • image27
 • image28
 • image29
 • image30
 • image31
 • image32