דר' ברונר

 

סקירה על הכנת סבונים

האדם מייצר ומשתמש בסבון כבר אלפי שנים.
נראה שהסבון הומצא באזורנו, באזור השומרון או באזור ששייך כיום לסוריה כבר לפני 5000-7000 שנים.
בימי הביניים הוא הגיע לראשונה לאירופה דרך ספרד ולכן עד היום לסבון אמיתי קוראים סבון קסטילי (כביכול מקסטיליה שבספרד).
חוץ מאשר הדלקת אש ובישול מזון, הפיכת שמנים ושומנים לכדי סבונים היא כנראה אחת התגובות הכימיות הפשוטות והעתיקות המוכרות למין האנושי.
למעשה, הסבון הראשון התגלה כנראה במקרה, כאשר טיפות שמן או שומן נשרו מהסיר אל הגחלים שמתחתיו (אפר המדורה הוא בסיסי).

סבון נוצר כתוצאה מתגובה כימית של שמן או שומן במפגש עם חומר בסיסי (ההיפך מחומצה).
השמן או השומן הם טרי-גליצרידים – מה שאומר ששלוש חומצות שומן העשויות משרשראות פחמן באורכים שונים, קשורות יחד על ידי גליצריד שמתפקד כעמוד השדרה שלהם.
החומר בעל ה PH הבסיסי מורכב ממולקולות של סודיום ומימן (בסבון מוצק) או פוטסיום ומימן (בסבון נוזלי) – בסיסים הנוצרים כתוצאה מהעברת זרם חשמלי בתמיסה של מים ומלח.

תהליך יצירת הסבון הוא תגובה כימית בת צעד אחד שאינה משאירה אחריה תוצרי לוואי:
מולקולת הגליצריד משתחררת מהטריגליצריד, וחומצות השומן החופשיות מתרכבות עם הסודיום או הפוטסיום ויוצרות סבון – מולקולה שומנית (הידרופובית) מצד אחד ומסיסה במים (הידרופילית) מצד שני.
בסוף התהליך הכימי נותרים שלושה תוצרים: הסבון, גליצרין שנוצר באופן טבעי בתהליך ומים (אין בסבונים שלנו שום שאריות של הבסיס).

כדי לייצר סבון איכותי צריך לבחור את השמנים הנכונים ואת היחס הנכון ביניהם – שמן קוקוס הוא מאד מקציף אך גם מייבש, שמן זית מעשיר בקצף רך אבל רק במינון נמוך.
כשאנחנו משלבים את שניהם יחד ביחס הנכון אנחנו מעניקים לסבונים שלנו את הטוב משני העולמות:
הקצפה קטיפתית ותחושת רכות על העור, ואז אנחנו לוקחים את זה עוד צעד ומוסיפים שמני המפ וחוחובה שהרכבם דומה להרכב השומן בעור, מה שמותיר את העור בתחושה נפלאה לאחר השטיפה.

סיבות נוספות לייחוד
של הסבון שלנו

[bapro_list_group _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][bapro_list_group_child title="חומרים וכימיקלים" description="אנחנו לא מוסיפים למוצרים שום חומרים וכימיקלים שהם. לא חומרים סופחים, צבעים, מלבינים או ריחות מלאכותיים
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][bapro_list_group_child title="שמנים ארומתיים" description="אנחנו משתמשים בשמנים ארומתיים אורגניים (essential oils) באיכות המעולה ביותר שיש ובריכוז גבוהה ואפקטיבי (2% שמהווים במיכלים הנמכרים בישראל כמעט 10 מל'!)" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][bapro_list_group_child title="הסבונים הנוזליים שלנו מרוכזים פי 3" description="הסבונים הנוזליים שלנו מרוכזים פי 3 מ(מה שמכונים:) סבונים נוזליים אחרים בשוק והם נמצאים במרחק אחוזי ריכוז בודדים מלהפוך למוצקים – כך אנחנו חוסכים בחומרי אריזה וכך אתם יכולים להשתמש בסבון למשך זמן ארוך מאוד!
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][bapro_list_group_child title="מיכלי הפלסטיק" description="מיכלי הפלסטיק הגליליים שלנו עשויים מ- 100% פלסטיק ממוחזר, הנייר שעוטף את הסבון המוצק הוא אקולוגי והדיו עשויה מרכיבים צמחיים
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][/bapro_list_group]
[bapro_list_group _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][bapro_list_group_child title="סבון אמיתי הוא בסיסי" description="הרוב המוחלט של יצרני סבון מייצרים סבון שאיננו אמיתי (אל-סבון) ואיננו עשוי כלל משמנים אלא מדטרגנט סינתטי שיש בו גם רכיב מנפט. סבון אמיתי הוא בסיסי ולכן יש לו גם תכונות אנטיספטיות (הורג חיידקים). בגלל שהסבון בסיסי הוא גם צורב בעיניים בשעה שאל-סבון איננו בסיסי ולכן גם לא צורב…
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][bapro_list_group_child title="גליצרין" description="גם יצרנים המייצרים סבון אמיתי מוציאים ממנו לרוב את הגליצרין, שהוא רכיב יקר, כדי למכור אותו בנפרד, אנחנו משאירים אותו בתוך הסבונים שלנו כדי ליהנות מהאיכות המלחלחת המדהימה שלו
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][bapro_list_group_child title="בויטמין E" description="כחומרים משמרי טריות אנחנו משתמשים בויטמין E אותו אנחנו ממצים מזרעי חמניות, ובחומצת לימון מטפיוקה מותססת
" icon="%%49%%" _builder_version="4.9.0" _module_preset="default"][/bapro_list_group_child][/bapro_list_group]
נגישות